Image

seo چیست

با گسترده شدن صفحات وب شما نیاز دارید برای پیدا کردن مقصود مورد نظر خود حتما از موتور های جستجو استفاده کنید. حال آنکه برای ارائه مقصود خود نیز نیاز به تطبیق با این موتور ها دارید.
امروزه کابران صفحات وب حتی برای دسترسی مستقیم به آدرس(URL) وب سایت مورد نظر خود از موتورهای جستجو استفاده می کنند.
SEO یا Search Engine Optimization فرآیند تطبیق وب سایت شما با موتور های جستجو می باشد. مجموعه ای از قواعد و قوانینی که هرچه بیشتر آن ها را رعایت کرده و مد نظر داشته باشید سایت شما در درجه  بالاتری از نتایج جستجوی این موتورهای وب گردی قرار می گیرد. حال آنکه پر واضح است هرچه شما در درجه بالاتری از اولویت های جستجو قرار گیرید سایت شما با مراجعه مخاطبان بیشتری رو به رو خواهد شد و به طبع هرچه سایت شما بیشتر مورد بازدید قرار گیرد شما در ارائه مقصود یا محصول خود موفق تر بوده اید.


اما این قواعد و قوانین چیست وچطور باید از آن ها استفاده نمود. بهینه سازی وب سایت برای موتورهای جستجو به دو بخش اصلی تقسیم می شود که عبارتند از:

White Hat : روشهای مجازی می باشند که بر اساس معیارهای موتورهای جستجو پی ریزی شده اند و با استفاده از این روشها می توان یک سایت را به گونه ای بهینه سازی کرد که بهترین نتایج را در رابطه با موتورهای جستجو ارائه دهد.
Black Hat: روشهای غیر مجازی هستند که بعضا سایتها برای ارتقاء رتبه خود از آنها استفاده می کنند اما اگر موتورهای جستجو  متوجه شوند که در سایتی از این روشها استفاده شده نام آن سایت را از فهرست اسامی سایتهای خود حذف خواهند کرد.

در ابتدا SEO  تنها به کلمات کلیدی و META TAG  ها اکتفا می نمود. یعنی موتور های جستجو تنها به وسیله این موارد سایت ها را دسته بندی و درجه بندی می کردند. اما این فرآیند برای بهینه سازی وب سایت ها طولی نیانجامید زیرا با پیشرفته تر شدن تکنولوژی صفحات وب و اقبال عمومی به ان دارندگان وب سایت ها برای مورد توجه قرار گرفتن و بالا بردن آمار مشاهده وب سایت خود دست به ایجاد متا تگ های مختلف و نا مربوط زدند که این امر باعث شد تا موتورهای جستجو نتایج نامربوز و غیر واقعی به مخاطبین عرضه کنند که این اتفاق برای موتورهای جستجو و کاربران اینترنت اتفاق خوبی نبود پس موتورها دست به طراحی و ایجاد قواعد و قوانین جدیدی زدند قواعدی که روز به روز گسترده و پیچیده تر شدند تا از سو استفاده و اعلام نتایج غلط به کاربران جلوگیری شود. امروزه موتورهای جستجوی معروف از بیش از 200 عامل برای رتبه بندی سایت ها استفاده می کتتد.
 
Spider چگونه کار می کند؟
موتورهای جستجو محتویات و اطلاعات یک وب سایت را با فرستادن spider در بانک اطلاعاتی خود جمع آوری می کنند که اصطلاحاً به آنان bots گفته می شود.این bots ها به منظور دنبال کردن لینکها از یک پرونده به پرونده دیگر طراحی شده اند. چنانچه این spider ها در محتویات سایت به لینکهایی برخورد نمایند آن را ثبت کرده و یک BOT جدید را جهت بررسی و جمع آوری اطلاعات آن ارسال می کنند. بنابراین شما  نیازی به ثبت دستی سایت خود در موتورهای جستجو ندارید،(هرچند این کار باعث افزابش سرعت می گردد.) زیرا Spider ها قادر خواهند بود کلیه سایتهای تحت وب را پیدا نمایند.

 

روشهاي بهینه سازی سایت

1- بهينه سازي متا تگ ها (Meta-tag)
مهم ترین Meta-tag هایی که برای بهینه سازی سایتها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از title و Keyword و Description
تگ title: نام هر صفحه در اين تگ معرفي مي شود. هيچگاه صفحات سايت همنام باشند. همينطور هرگز نبايد نام بيش از 60 کاراکتر باشد.
تگ Keyword: کلمات کلیدی هر صفحه در تگ Keyword قرار مي گيرد. کلمات کليدي را با يک کاماي انگليسي از هم جدا کنيد. کلمات کليدي در محتواي صفحه بايد به تعداد قابل اعتنا تکرا شوند اما نه آنقدر زياد که به عنوان spam شناخته شوند. در ضمن بين 5 تا 10 کليدواژه براي هر صفحه کافيست.
تگ Description: شرح مختصري از صفحه در اين تگ قرار مي گيرد. اين شرح نبايد بيش از 160 کاراکتر باشد. همينطور بايد شامل کلمات کليدي در محتواي صفحه باشد البته نه آنقدر زياد که به عنوان spam شناخته شوند.

2- تبادل لينک
تبادل لينک عامل مهم دیگری که ارزش سایت شما را مشخص می کند. اگر سايت هاي ديگر Link سايت شما را در سايت هاي خود قرار دهند اين نشان دهنده آن است كه مطالب و محتويات سايت شما از ارزش بالايي برخوردار است.
سايت شما بايد با سايت هائي تبادل لينک داشته باشد که از نظر محتوا شباهت داشته باشيد. بعلاوه کلمات کلیدی سایت شما در آن جا هم استفاده شده باشد.

3- مديريت محتوا
هرگز تمرکز خود بر محتواي عميق و يکپارچه و منسجم را از دست ندهيد. يک محتواي دقيق و منسجم کابران اتفاقي را به کاربران دائمي تبديل مي کند. افزايش بازديد کاربران و تعداد کليلک هاي سايت سرانجام موتورهاي جستجو را به اهميت سايت شما واقف مي سازد. بنابراين صبور باشيد تا کاربران به شما رجوع کنند.
استفاده از حروف اضافه و کلمات تکراری در متن یک صفحه را به حداقل برسانید. تا جایی که امکان دارد از جملات کوتاه و مفید استفاده کنید زیرا یک کاربر تمایل دارد با صرف حداقل زمان ممکن به اطلاعات مورد نظرش برسد پس بهتر است به جای جملات طولانی با کلمات تکراری و حروف اضافه زیاد از جملات کوتاه و پر محتوا استفاده کنید. این نکته در مورد تیتر یک متن هم صدق می کند. عنوانی که برای یک متن انتخاب می کنید هر چه ساده تر و مفهوم تر باشد بهتر است.

4- مديريت تصاوير
بکارگيري عکس زيبائي و طراوت را به صفحه مي بخشد اما اگر وب سايت تخصصي عکس نيستيد از تصاوير کمتر استفاده کنيد. کاربر درک صحيح و سريع تري از عکس دارد تا محتواي متني اما موتور جستجو تصوير را درک نمي کند. بنابراين حتما تگ alt مربوط به تصوير را با عنواني مناسب عکس پرکنيد.


5- دوره و قدمت ثبت دامنه
عامل مهم دیگر در کسب رتبه بهتر برای یک سایت میزان مدتی است که ازثبت یک Domain Name می گذرد و همچنین مدت زمانی که یک Domain Name برای آن مدت ثبت می شود. بعضی از Domain Name ها تنها برای مدت زمان 1 سال ثبت می شوند و بعضی دیگر برای مدت بیشتر( مثلا 10 سال). بنابراین وقتی می خواهید یک Domain Name ثبت کنید آن را برای طولانی ترین مدت زمان ممکن ثبت کنید.

6- لينک هاي شکسته و لينک هاي يتيم
گفته شد تبادل لينک با سايت هاي مشابه بسيار با اهميت است. نکته قابل اعتناي ديگر وجود لينک بين صفحات مختلف يک سايت است. صفحات نبايد کاملا مستقل باشند و بايد چند صفحه ديگر از سايت به آن صفحه لينک داشته باشند و همينطور هر صفحه نيز حاوي لينکهائي به صفحات ديگر باشد. صفحه اي که فاقد لينک ورودي باشد اصطلاحا orphan يا يتيم خوانده مي شود. پس نگذاريد صفحه هايتان يتيم شوند! درباره لينک هاي شکسته نيز در بحث افزايش ترافيک سايت نکات لازم ارائه شده است.

ساير نکات کليدي
- تهيه نقشه سايت دقيق
- Update کردن صفحه های سایت
- عدم استفاده از Flash در سایت
- طراحی ساده و زیبا
- از Cloaking اجتناب کنید.
اینکه صفحه ای با یک سری مطالب و ا طلاعات به موتورهای جستجوگر ارائه کنید و یک صفحه کاملا" متفاوت به User نشان بدهید Cloaking نامیده می شود این کار به نوعی فریب موتورهای جستجو گر محسوب می شود ولی موتورهای جستجو گر خیلی زود به این روش استفاده شده پی می برند.
- عدم كپي برداري از سايتهاي ديگر
مطالب و متن سایتهای دیگر را برای سایت خود کپی برداری نکنید. این کار غیر قانونی است و موتورهای جستجوگر به سرعت متوجه آن خواهند شد.

سر انجام می توان به این نکته اشاره کرد که به طور کلی با افزایش مطالب مفید و محتوی با ارزش در یک سایت می توان به پیشرفت سایت کمک کرد.

 

Image
Image
ما را دنبال کنید |
Image